Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2013

«Χ»αρακίρι Μίλαν...

Οι Ροσονέρι προηγήθηκαν με Ελ Σαραουί (21'), είχαν τεράστιες ευκαιρίες με Μπαλοτέλι να καθαρίσουν το ντέρμπι, δεν το έκαναν και η Ιντερ ισοφάρισε (1-1) με Σκελότο (71').
Μέσα σε εκπληκτική ατμόσφαιρα, όπως πάντα, το ντέρμπι άρχισε με πάθος και από τις δύο πλευρές και με την Ιντερ να είναι πιο επιθετική στο πρώτο 10λεπτο. Διάστημα στο οποίο οι Γκουαρίν και Κασάνο έπαιρναν πρωτοβουλίες, προσπαθώντας να φτιάξουν φάσεις για τους συμπαίκτες τους. Οι Νερατζούρι πατούσαν καλύτερα αλλά στο 15' ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία και ήταν για τη Μίλαν, με τον Μπαλοτέλι να κάνει λάθος επιλογή από κοντά, επιχειρώντας να κάνει κοντρόλ αντί να πλασάρει αμέσως.
Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, πάντως, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, με τους Ροσονέρι να παίρνουν τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου και στο 21' να παίρνουν και το προβάδισμα με το υπέροχο τελείωμα του Ελ Σαραουί με το εξωτερικό, μετά την υπέροχη ασίστ του Μπόατενγκ.
Από τη στιγμή που έγινε το 0-1, δύο ενδεχόμενα υπήρχαν... Ή θα αντιδρούσε η Ιντερ ή θα έπαιρνε τον πλήρη έλεγχο η Μίλαν, που ούτως ή άλλως είχε την ψυχολογία υπέρ της και πριν την έναρξη του ματς. Εγινε το δεύτερο, τελικά, με την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να έχει οργάνωση, καθαρό μυαλό, πάθος και ευκαιρίες για να καθαρίσει το ντέρμπι από το πρώτο ημίχρονο!
Ο Χαντάνοβιτς, όμως, είπε τρεις φορές «όχι» στον Μπαλοτέλι, είτε από πολύ κοντά είτε σε εκτέλεση φάουλ, προκαλώντας και τον εκνευρισμό του διεθνή άσου που βοηθούσε πάρα πολύ την ομάδα του όχι μόνο με τα προβλήματα που δημιουργούσε σε Ρανόκια-Ζέσους αλλά και με την πίεση του από ψηλά.
Καμία έκπληξη, επομένως, από το γεγονός ότι η Μίλαν πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ καθώς η εικόνα της ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, σε αντίθεση με την Ιντερ που μετά το πρώτο 10λεπτο και ειδικά μετά το 0-1 έδειχνε να μην ήξερε τι ήθελε να κάνει στον αγωνιστικό χώρο...
Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, η Ιντερ άγγιξε την ισοφάριση αλλά ο Αμπιάτι έκανε μεγάλη απόκρουση σε κοντινό σουτ του Γκουαρίν στην κίνηση, μετά τη σέντρα του Παλάσιο από δεξιά. Οι Νερατζούρι ήταν υποχρεωμένοι να βρουν ρυθμό, να βρουν λύσεις και να βρουν την ισοφάριση αλλά τα λεπτά περνούσαν χωρίς να καταφέρνουν κάτι ουσιαστικό.
Η Μίλαν δεν ήταν τόσο καλή όσο στο πρώτο ημίχρονο, δεν έφτιαξε άλλες τόσο μεγάλες ευκαιρίες όσο αυτές στο πρώτο 45λεπτο αλλά ήλεγχε συνεχώς την κατάσταση και είχε καταφέρει να μην απειλείται από την αντίπαλο της. Θέλοντας να αλλάξει κάπως την κατάσταση και να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, ο Αντρέα Στραματσιόνι στο 68' πέρασε στον αγώνα τον Σκελότο αντί του Καμπιάσο και δικαιώθηκε σχεδόν αμέσως καθώς στο 71' ο Ιταλοαργεντίνος με κεφαλιά έκανε το 1-1!
Η Ιντερ είχε καλύτερη ψυχολογία πλέον, η Μίλαν είχε την κούραση από την υπερπροσπάθεια κόντρα στην Μπαρτσελόνα και ο «Στράμα» έβαλε και τον Κουζμάνοβιτς αντί του Αλβαρεζ, θέλοντας να φρεσκάρει την ομάδα του κι άλλο. Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, από την άλλη πλευρά, έκανε και τις τρεις αλλαγές μετά το 86' και τελικά το 1-1 δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς.
Το αποτέλεσμα, προφανώς, δεν είναι καταδικαστικό για καμία και αφήνει ανοιχτή τη μάχη για την 3η θέση (έχουν ευκαιρία πλέον οι Λάτσιο και Φιορεντίνα) αλλά στη Μίλαν μένει η πικρή γεύση που υπάρχει σε περιπτώσεις σαν κι αυτή καθώς θα μπορούσε να είχε καθαρίσει το ματς πριν δεχθεί την ισοφάριση...
ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σάββατο (23/2)
Παλέρμο-Τζένοα 0-0
Κυριακή (24/2)
Σαμπντόρια-Κιέβο 2-0 (33' Πόλι, 83' Μάρτινς)
Αταλάντα-Ρόμα 2-3 (8',44' Λιβάγια-12' Μαρκίνιο, 34' Πιάνιτς, 71' Τοροσίδης)
Κάλιαρι-Τορίνο 4-3 (37' Σάου, 75',95' Κόντι, 87' πεν. Πινίγια-47' Τσέρτσι, 54' Στεβάνοβιτς, 92' πεν. Μπιάνκι)
Γιουβέντους-Σιένα 3-0 (30' Λιχτστάινερ, 74' Τζιοβίνκο, 89' Πογκμπά)
Πάρμα-Κατάνια 1-2 (87' Αμάουρι-5' Λόντι, 44' Κέκο)
Ιντερ-Μίλαν 1-1 (71' Σκελότο-21' Ελ Σαραουί)
20. Παλέρμο 20
* Οι Νάπολι, Λάτσιο, Φιορεντίνα, Ουντινέζε, Μπολόνια και Πεσκάρα έχουν ένα ματς λιγότερο.