Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

Μόνο τέσσερις ώρες ξαποσταίνει...

Το ρετιρέ της Premier League άνοιξε τις πόρτες του για τη Γιουνάιτεντ μόλις για τέσσερις ώρες.
Η Σίτι, λιτή αλλά αποτελεσματική, νίκησε με 1-0 την Αρσεναλ στο ντέρμπι της ημέρας και επανήλθε στην πρώτη θέση, δίχως συγκατοίκους, αφήνοντας πίσω τη συμπολίτισσά της με δυο βαθμούς λιγότερους.
Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημείωσε ο Νταβίντ Σίλβα, εκμεταλλευόμενος το ριμπάουντ από σουτ του Μάριο Μπαλοτέλι στο 53ο λεπτό ενώ πρωταγωνιστικό ρόλο είχε για μία ακόμη φορά ο Τζο Χαρτ, που πραγματοποίησε καθοριστική απόκρουση στα τελευταία λεπτά του αγώνα.
Ο Τόμας Βερμάελεν σούταρε από το ύψος της περιοχής, όμως είδε τον 24χρονο διεθνή γκολκίπερ να εκτινάσσεται, αποτρέποντας αυτό που έμοιαζε με βέβαιη ισοφάριση και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Κορυφή για τέσσερις ώρες
Ο Οουέιν Ρούνεϊ έχει... μαλλιά, έχει και κέφια
Κάπως έτσι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στη δεύτερη θέση, έχοντας ωστόσο κάνει το χρέος της απέναντι στην Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς. Την ώρα που στα... στρογγυλά τραπέζια συζητούνται τα ευρωπαϊκά σενάρια για τους «διάβολους», στο στο Loftus Road η ομάδα του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον επικράτησε με 2-0 την Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς.
Ο Ουέιν Ρούνεϊ στο δεύτερο μόλις λεπτό και ο Μάικλ Κάρικ στο 56' «καθάρισαν» και η Γιουνάιτεντ με 39 βαθμούς βρίσκεται δεύτερη, σε απόσταση ασφαλείας από την τρίτη Τότεναμ.
Οι Λονδρέζοι πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης στο «White Hart Lane» απέναντι στη φιλοξενούμενή της Σάντερλαντ, χάρη στο γκολ του Ρόμαν Παβλιούτσενκο στο 61'.
Μια άνετη νίκη μέσα στο «Villa Park» και τρεις ακόμη βαθμοί για τη Λίβερπουλ, που έφτασε τους 29 φέτος. Κρεγκ Μπέλαμι (11') και Μάρτιν Σκρτελ (15') «καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες για τους «ρεντς» του Κένι Νταλγκλίς απέναντι στην Αστον Βίλα (2-0).
Αυτό ήταν το δεύτερο φετινό γκολ του Σλοβάκου αμυντικού - και συνολικά πέμπτο στο πρωτάθλημα - με τη φανέλα της Λίβερπουλ, που βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας.