Κυριακή 17 Απριλίου 2011

Θρίαμβος και τελικός για τη Στόουκ

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Στόουκ Σίτι θα δώσει το "παρών" στον τελικό του αγγλικού κυπέλλου!
Με το εκκωφαντικό 5-0 επί της Μπόλτον στο δεύτερο ημιτελικό του "Ουέμπλεϊ" οι "πότερς" διέψευσαν τα προγνωστικά και θα είναι οι αντίπαλοι της Μάντσεστερ Σίτι στο ραντεβού της 14ης Μαΐου στο "στολίδι" του Λονδίνου.
Όλα για την ομάδα του Τόνι Πούλις εξελίχθηκαν ιδανικά, καθώς μόλις στο πρώτο 20λεπτο είχε ήδη σκοράρει δύο φορές με τους Εθέρινγκτον (11') και Χουτ (17'). Λίγο μετά, στο 30', ήρθε το γκολ του Τζόουνς για το 3-0 των τυπικά φιλοξενούμενων, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Τζόναθαν Ουόλτερς. Ο επιθετικός της Στόουκ παραβίασε για τέταρτη φορά την εστία του Γιασκελάινεν στο 68', ενώ απέναντι στην αποκαμωμένη Μπόλτον διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 81ο λεπτό.
Μπόλτον: Γιασκελάινεν, Στέινσον, Νάιτ, Κέιχιλ, Ρόμπισον, Ελμάντερ, Μουαμπά (73' Μορένο), Λι, Πέτρόφ (46' Τέιλορ), Κλάσνιτς (46' Μ.Ντέιβις), Κ.Ντέιβις
Στόουκ: Σόρενσεν, Ουίλκινσον, Χουτ, Σόκρος, Ουίλσον, Πέναντ (78' Ουάτχεντ), Ντέλαπ, Ουίλαν, Εθέρινγκτον (87' Πουγκ), Ουάλτερς, Τζόουνς (84' Φούλερ)