Κυριακή 4 Μαρτίου 2012

Πέρασε από το «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» η Γιουνάιτεντ!

Και η μάχη για τον τίτλο καλά κρατεί. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μια μέρα μετά τη νίκη της συμπολίτισσας της Σίτι, επικράτησε με 3-1 της Τότεναμ μέσα στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» και επανέφερε την διαφορά στο -2.
Βασικός πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον, ο Ασλεϊ Γιάνγκ που έδωσε την ασίστ στο πρώτο τέρμα των «κόκκινων διάβολων» και πέτυχε τα άλλα δύο!Ο Νταβίδ Ντε Χέα επίσης ήταν σε μεγάλη μέρα καθώς έκανε σπουδαίες επεμβάσεις σε όλο το ματς. Στο 19' ο Ισπανός γκολκίπερ έσωσε σουτ του Αντεμπαγιόρ. Ο επιθετικός από το Τόγκο βρήκε δίχτυα στο 37' αλλά προηγουμένως έκανε κοντρόλ με το χέρι και το γκολ δεν μέτρησε.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Γουέιν Ρούνεϊ με κεφαλιά σε κόρνερ του Γιάνγκ άνοιξε το σκορ. Η Γιουνάιτεντ διπλασίασε τα τέρματα της με τον πρώην άσο της Αστον Βίλα στο 60' με πλάγιο ψαλιδάκι. Ο Γιανγκ διπλασίασε τα τέρματα του στο 69' με έξοχο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής.
Η Τότεναμ που δείχνει επηρεασμένη από την φημολογία που φέρνει τον Χάρι Ρέντναπ να αναλαμβάνει την εθνική Αγγλίας, μείωσε απλά σε 3-1 στο 87'. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για τους «σπερς» μετά το βαρύ 5-2 από την Αρσεναλ.
Πήρε φόρα το ρωσικό «θωρηκτό» της Φούλαμ!
Η Φούλαμ του πάει! Ο Πάβελ Πογκρέμπνιακ αναδεικνύεται ως η μεταγραφή του χειμώνα στην Αγγλία αφού ο διεθνής Ρώσος επιθετικός οδήγησε την ομάδα του Μάρτιν Γιόλ σε άνετη νίκη επί της Γουλβς με 5-0!
Ο Πογκρέμπνιακ που αποκτήθηκε τον Γενάρη από την Στουτγκάρδη σημείωσε χατ-τρικ και έφτασε τα πέντε γκολ με την φανέλα της Φούλαμ σε μόλις δύο συμμετοχές! Τα άλλα δύο τέρματα των Λονδρέζων σημείωσε ο Κλιντ Ντέμπσεϊ. Για την Γουλβς που παρέμεινε στην ζώνη υποβιβασμού, ντεμπούτο στον πάγκο έκανε ο Τέρι Κόνορ.
O Αμεόμπι «έσωσε» τη Νιούκαστλ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι της βορειοανατολικής Αγγλίας ανάμεσα στην Νιούκαστλ με την Σάντερλαντ. Το παιχνίδι ήταν γεμάτο ένταση και αντεγκλήσεις.

Μόλις στο πρώτο μισάωρο ο διαιτητής Μάικ Ντιν έδειξε έξι κίτρινες κάρτες. Στο 24' οι «μαύρες γάτες» πήραν το προβάδισμα όταν ο Μάικ Ουίλιαμσον τράβηξε από την φανέλα τον Μάικλ Τέρνερ με αποτέλεσμα η Σάντερλαντ να κερδίσει πέναλτι. Ο Νίκλας Μπέντνερ ευστόχησε στην εσχάτη των ποινών.
Στο ημίχρονο ο προπονητής τερματοφυλάκων της Νιούκαστλ, Αντι Γούντμαν συγκρούστηκε με ανθρώπους της Σάντερλαντ στην φισούνα και αποβλήθηκε.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 58' όταν ο Στεφάν Σεσενιόν έριξε μια αγκωνιά στον Τσέικ Τιοτέ και αποβλήθηκε.

Η Νιούκαστλ έφτασε στην ισοφάριση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σόλα Αμεόμπι. Στο 83' ο Σιμόν Μινιολέ απέκρουσε πέναλτι του Ντεμπά Μπα ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και ο αρχηγός της Σάντερλαντ, Λι Κάτερμολ επειδή έβρισε τον Ντιν.