ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

Πέρασε στην κορυφή η Μίλαν

Η Μίλαν σκαρφάλωσε έστω και προσωρινά, στην κορυφή της ή της Serie A καθώς επικράτησε με 2-0 της Σιένα.
Ο Αντόνιο Νοτσερίνο άνοιξε το σκορ για τους «ροσονέρι» στο 55' μετά από γύρισμα του Ρομπίνιο ενώ ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς με πέναλτι που κέρδισε ο Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ σημείωσε το 2-0 δέκα λεπτά αργότερα.Η Μίλαν άφησε πίσω της ένα βαθμό τις Ουντινέζε και Γιουβέντους που αγωνίζονται την Κυριακή.
Η Σιένα από την πλευρά της έμεινε μόλις δύο βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.
Δραματικό παιχνίδι έγινε στο «Αρτέμιο Φράνκι» της Φλωρεντίας. Η Φιορεντίνα προηγήθηκε με τον Αλμπέρο Τζιλαρντίνο στο ένατο λεπτό αλλά η Αταλάντα γύρισε το παιχνίδι με δύο τέρματα των Αντρέα Μασιέλο και Χερμάν Ντενίς στο 81' και το 86' αντίστοιχα. Ωστόσο στο 88' ο Στέβαν Γιόβετιτς έσωσε την παρτίδα για τους «βιόλα» χαρίζοντας τους τον βαθμό (2-2).
Επέστρεψε στις νίκες η Κιέβο
Μετά από τέσσερις αγωνιστικές, η Κιέβο επέστρεψε στις νίκες μιας και επικράτησε της Κάλιαρι με 2-0 στην Βερόνα.
Ο Σιρίλ Θερό άνοιξε το σκορ για τους «ιπτάμενους γαϊδάρους» στο 35' ενώ ο Τζενάρο Σάρντο σφράγισε τη νίκη τους λίγο πριν συμπληρωθεί μια ώρα παιχνιδιού.

Ετσι, η Κιέβο ανέβηκε προσωρινά στο πάνω μισό του βαθμολογικού πίνακα και βρίσκεται πλέον επτά βαθμούς μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.