Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2011

Έχασε... ευκαιρίες και νίκη!

Μπορεί η Λίβερπουλ να ήταν καλύτερη, να προηγήθηκε με τον Τζέραρντ και να έχασε πολλές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να κερδίσει! Η Γιουνάιτεντ γλίτωσε με 1-1 στο «Άνφιλντ» παραμένοντας αήττητη.Μια ισοπαλία που, βάσει του πώς αγωνίστηκε, μπορεί να μετράει για νίκη απέσπασε κόντρα στη Λίβερπουλ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και παρέμεινε αήττητη στην Premier League.
 Οι Κόκκινοι Διάβολοι με μια... περίεργη ενδεκάδα έκαναν ελάχιστες επιτυχημένες προσπάθειες για γκολ και γλίτωσαν από τη Λίβερπουλ, η οποία στο δεύτερο μέρος παρουσίασε άριστη εικόνα και μέταλλο, προηγήθηκε και έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει δεύτερο γκολ και να πάρει τους τρεις βαθμούς.
Πολύ νευρικό το ματς στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να περιορίζονται στον χώρο του κέντρου, αφού οι επιθετικές προσπάθειες σταματούσαν πριν καλά καλά αρχίσουν. Στο 16' μια κεφαλιά του Τζόουνς από σέντρα του Εβρά με επιείκεια θα μπορούσε να χαρακτηριστεί φάση, σε ένα ματς που δεν είχε σχεδόν τίποτα εκτός από μία στιγμή. Αυτή ήρθε στο 34' και ήταν για λογαριασμό της Λίβερπουλ. Ο Σουάρες βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση ύστερα από κόντρα σε σουτ του Άνταμ και θα μπορούσε να σουτάρει αμέσως, όμως έκανε μια ντρίμπλα και το σουτ με το αριστερό, αλλά ο Ντε Χέα τον νίκησε για να λήξει 0-0 το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη το ματς πήρε αμέσως φωτιά, με τη Λίβερπουλ να ζητά πέναλτι στο 52' σε απλωμένο χέρι του Έβανς έπειτα από κεφαλιά του Κάουτ. Οι Reds ήταν σαφώς η καλύτερη ομάδα και είχαν μεταφέρει το ματς στο μισό της Γιουνάιτεντ, η οποία με επιθετικό τον Γουέλμπεκ δεν μπορούσε να απειλήσει. Στο 57' ο Νταλγκλίς έβαλε τον πιο επιθετικογενή Χέντερσον και έβγαλε τον Λούκας. Δέκα λεπτά μετά το σκορ άνοιξε ύστερα από μια φάση που προκάλεσε ένταση. Ο Άνταμ έκανε ωραία ατομική ενέργεια και φάνηκε να ανατρέπεται από τον Φέρντιναντ, οι Reds ζήτησαν τη δεύτερη κίτρινη του Άγγλου στόπερ, ο οποίος φάνηκε να απορεί καθώς θεωρούσε ότι δεν υπάρχει καν παράβαση. Ο Τζέραρντ εκτέλεσε το φάουλ, ο Γκιγκς τραβήχτηκε και εξαιτίας του άνοιξε το τείχος. Το 1-0 για τη Λίβερπουλ ήταν γεγονός με σκόρερ τον αρχηγό της.
Χρειάστηκε να δεχθεί γκολ για να αντιδράσει ο Φέργκιουσον, ο οποίος έβαλε μέσα Ρούνεϊ και Νάνι στο 70', όμως δεν έμελλε να πάρει ουσιαστική βοήθεια, αφού οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο. Έξι λεπτά μετά έβαλε και τον Ερνάντες, όμως αυτή η αλλαγή τού χάρισε έναν βαθμό. Μόλις πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα, ο Μεξικανός ξεδίπλωσε το ένστικτο του δολοφόνου κάνοντας το 1-1! Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Γουέλμπεκ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Τσιτσαρίτο από τη μικρή περιοχή με δεύτερη, έφερε το ματς στα ίσα.
Παρά το σοκ, η Λίβερπουλ ήταν πολύ καλύτερη και στο τελευταίο δεκάλεπτο, και είχε πέντε φάσεις για να σκοράρει δεύτερο γκολ και να πάρει τη νίκη! Αμέσως μετά το γκολ, ο Ντε Χέα, ο οποίος ήταν πολύ σταθερός σε όλο το ματς, απέκρουσε σε κόρνερ την κοντινή προβολή του Κάουτ, στο 87' το σουτ του Ντάουνινγκ πέρασε λίγο άουτ και στο 91' ο Ισπανός πορτιέρο των Κόκκινων Διαβόλων έκανε εκπληκτική επέμβαση στο έξυπνο ψηλοκρεμαστό σουτ του Χέντερσον. Στο 92' και έπειτα από πέντε κεφαλιές στην περιοχή της Γιουνάιτεντ, ο Σκρτελ με βολέ έστειλε την μπάλα άουτ και στο 93' ξανά ο Χέντερσον έστειλε την μπάλα έξω με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή.
Οι συνθέσεις
Λίβερπουλ: (Κένι Νταλγκλίς): Ρέινα, Κέλι, Ενρίκε, Κάραχερ, Σκρτελ, Λούκας (57' Χέντερσον), Άνταμ, Τζέραρντ, Ντάουνινγκ, Κάουτ, Σουάρες.
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Άλεξ Φέργκιουσον): Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Φέρντιναντ, Έβανς, Εβρά, Παρκ (70' Νάνι), Τζόουνς (76' Ερνάντες), Φλέτσερ, Γκιγκς, Γιάνγκ (70' Ρούνεϊ), Γουέλμπεκ.