Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2011

Χαλαρά Τσέλσι, Άρσεναλ και Λίβερπουλ

Εύκολο αποδείχθηκε το απόγευμα για Τσέλσι, Άρσεναλ και Λίβερπουλ. Οι «μπλε» με τον Τόρες να σκοράρει και να αποβάλλεται κέρδισαν 4-1 τη Σουόνσι, ενώ οι «κόκκινοι» επικρατησαν των Γουλβς με 2-1. Εύκολη νίκη με 3-0 της Άρσεναλ επί της Μπόλτον.

Έκλεψε την παράσταση ο Τόρες...
Η Σουόνσι αποδείχθηκε εύκολη... λεία για την Τσέλσι, η οποία επιβλήθηκε πολύ εύκολα των Ουαλών με 3-0 παρότι αγωνίστηκε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο. Ο Τόρες ξεκίνησε και πάλι στην ενδεκάδα των «μπλε» και ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 29', σκοράροντας για δεύτερο σερί παιχνίδι. Ο Ισπανός, όμως, κατάφερε να χαλάσει την καλή του εικόνα, καθώς στο 39' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Γκόουερ. Λίγο νωρίτερα ο Ραμίρες είχε κάνει το 2-0 για την Τσέλσι στο 36'. Παρά το γεγονός ότι οι Λονδρέζοι έμειναν με δέκα παίκτες, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να τους απειλήσουν... Ο Ραμίρες σκόραρε το δεύτερό του γκολ στο 75', για να «τελειώσει» το παιχνίδι, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι Ουαλοί ήταν να μειώσουν στο τελικό 3-1 με τον Γουίλιαμς στο 86', πριν ο Ντρογκμπά κάνει το τελικό 4-1 στο 4' των καθυστερήσεων.
Και πάλι... Τζέραρντ!
Η Λίβερπουλ ήθελε να επιστρέψει στις νίκες υποδεχόμενη τους Γουλβς στο «Άνφιλντ» και τα κατάφερε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-1. Οι παίκτες του Νταλγκλίς έκαναν ό,τι ήθελαν στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται σε... άλλο γήπεδο. Μόλις στο 11' οι κόκκινοι άνοιξαν το σκορ, όταν μετά το σουτ του Άνταμ, ο Ρότζερ Τζόνσον έβαλε το κεφάλι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Σουάρες έκανε το 2-0 στο 38', έχασε μεγάλη ευκαιρία στο τέλος του πρώτου 45λέπτου και οι Γουλβς ήταν τυχεροί που πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ΜακΚάρθι μπήκαν αποφασισμένοι να ξαναμπούν στο παιχνίδι, ήταν εμφανώς βελτιωμένοι και κατάφεραν να μειώσουν στο 49' με τον Φλέτσερ. Ο Κάρολ λίγο αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 3-1, όταν η κεφαλιά του κατέληξε στο δοκάρι του Χένεσι, με τους «λύκους» να έχουν ισορροπήσει το παιχνίδι. Οι φάσεις μέχρι το τέλος, όμως, ήταν ελάχιστες μπροστά στις δύο εστίες, με τους γηπεδούχους να κρατούν άνετα το προβάδισμα. Ο Στίβεν Τζέραρντ έκανε την επανεμφάνισή του στην Πρέμιερ Λιγκ, όταν στο 81' πέρασε στη θέση του Σουάρες και φυσικά γνώρισε την αποθέωση. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τους «κόκκινους» να επιστρέφουν στις νίκες.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Νιούκαστλ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντεμπά Μπα, ο οποίος έκανε χατ τρικ, επιβλήθηκε της Μπλάκμπερν με 3-1 και η γκρίνια για τον Στιβ Κιν αναμένεται να συνεχιστεί, ενώ Γουέστ Μπρομ και Φούλαμ έμειναν στο 0-0.
Τέλος, η Άρσεναλ επιβλήθηκε εύκολα της Μπόλτον με 3-0, ενώ η Τότεναμ συνέχισε τις καλές της εμφανίσεις, επικρατώντας με 2-1 της Γουίγκαν εκτός έδρας.