Κυριακή 22 Μαΐου 2011

Εξάρα και τρεμπλ για Πόρτο!

Μύρισε... 2004 στην Πορτογαλία, καθώς η Πόρτο με τον Βίλας Μπόας στον πάγκο σκόρπισε 6-
Ακόμα έναν τίτλο πρόσθεσε στην τροπαιοθήκη της η Πόρτο η οποία μετά το super cup, το πρωτάθλημα και το Europa League σήκωσε και το κύπελλο Πορτογαλίας, φτάνοντας σε ένα ανεπανάληπτο τρεμπλ! Ο τεχνικός των Δράκων Αντρέ Βίλας Μπόας είδε την ομάδα του να συντρίβει την άτυχη Γκιμαράες με 6-2 στην Λισαβόνα, ενώ ο ίδιος ολοκλήρωσε την σεζόν με τέσσερις κούπες και ένα τρομερό επίτευγμα, το οποίο μέχρι σήμερα είχε να επιδείξει μόνο ο Ζοζέ Μουρίνιο. Αυτό ήταν το κύπελλο Νο16.
Η Γκιμαράες άντεξε για 35 λεπτά στον τελικό της πορτογαλικής πρωτεύουσας καθώς ισοφάρισε δύο φορές σε ένα ματς το οποίο στο ημίχρονο ήταν 5-2 υπέρ των Δράκων. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Πόρτο ο 19χρονος Κολομβιανός μεσοεπιθετικός, Χάμες Ροντρίγκες (φωτό) ο οποίος σημείωσε χατ τρικ, ανοίγωντας και κλείνοντας το σκορ. Βαλέρα, Ρολάντο και Χουλκ έβαλαν τα υπόλοιπα γκολ για τους νικητές, ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι που έμειναν με την γλύκα του να είναι φιναλίστ σκόραρε ο Αλβαρο Περέιρα με αυτογκόλ και ο Εντγκαρ.
2 την Γκιμαράες κατέκτησε και το κύπελλο και έφτασε στο τρεμπλ, όπως στις μέρες του Μουρίνιο!