ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

Κυριακή 24 Απριλίου 2011

Αγκαλιά με το Scudetto η Μίλαν!

H Μίλαν πέρασε από την Μπρέσια (1-0 με Ρομπίνιο) και είναι στο +8 από την δεύτερη Ίντερ, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε. Αν και προηγήθηκε η Νάπολι υπέκυψε στην Σικελία από την Παλέρμο (2-1) και η Ιντερ που με δέκα παίκτες γύρισε με το ίδιο σκορ το ματς την Λάτσιο, πέρασε 2η!
Η ήττα της Νάπολι το απόγευμα έδινε την μεγάλη ευκαιρία στην Μίλαν να αγκαλιάσει ακόμα πιο σφιχτά το πρωτάθλημα και οι Ροσονέρι δεν την πέταξαν στα σκουπίδια κερδίζοντας με 1-0 εκτός έδρας την Μπρέσια. Σε ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικές φάσεις μπροστά από την εστία του Αμπιάτι, η Μίλαν κατάφερε να δραπετεύσει με πλασέ του Ρομπίνιο στο 82' έπειτα από πολύ γρήγορη εναλλαγή της μπάλας σε αντεπίθεση. Πλέον, η ομάδα του Αλέγκρι βρίσκεται στο +8 από την δεύτερη, Ίντερ και με τέσσερις βαθμούς σε ισάριθμες αγωνιστικές, κατακτά τον τίτλο για πρώτη φορά από το 2004, την ώρα που η Μπρέσια πολύ δύσκολα θα καταφέρει να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Από την... κόλαση στην 2η θέση!
Ενα από τα πίο σημαντικά ματς της σεζόν, όπως αυτή έχει εξελιχθεί πήρε κόντρα στην Λάτσιο η Ιντερ. Οι Νερατζούρι, που ήταν το φαβορί για το πρωτάθλημα, έφτασαν σε σημείο να παίζουν... τελικό για την τρίτη θέση και τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα στο 22'. Ο Ζάρατε έσπασε το οφσάιντ μετά από λάθος του Ρανόκια και ο Σέζαρ που ανέτρεψε τον Αργεντινό παραχώρησε πέναλτι και είδε κόκκινη. Οπως ήταν σε εκείνο το σημείο έφερνε την Ιντερ στην 4η θέση και τα προκριματικά του Champions League. Ο Ζάρατε δύο λεπτά μετά έκανε το 0-1, το οποίο δεν διατηρήθηκε ούτε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, καθώς ο Σνάιντερ στο 40' με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε και η Ιντερ πήρε προβάδισμα στο 53'.
Ο Ζανέτι έκανε βαθιά μπαλιά, ο Μπιάβα γλίστρισε όντας τελευταίος παίκτης, κάτι το οποίο δεν ήταν δυνατόν να συγχωρήσει ο Ετό. Ο Καμερουνέζος πέρασε και τον Μουσλέρα και έκανε το 2-1 στην κενή εστία. Στο 66' έμειναν με δέκα και οι Λατσιάλι, με τον.. μοιραίο, Μπιάβα να αποβάλλεται για μαρκάρισμα στον Ναγκατόμο. Το δοκάρι του Κόζακ, που μπήκε αλλαγή, δεν μπόρεσε να αλλάξει τη ιστορία του ματς για την Λάτσιο, που δεν έχει πάρει ούτε βαθμό στο Μιλάνο από τους Νερατζούρι από την σεζόν 2004-05.
Λύγισε στο «Μπαρμπέρα» η Νάπολι
Από νωρίς πήρε το προβάδισμα στο «Ρέντζο Μπαρμπέρα» η Νάπολι, με τον Καβάνι να σκοράρει από τη βούλα κόντρα στην παλιά του ομάδα για το 0-1. Αν και στην Παλερμο πήρε αρκετά λεπτά να συνέλθει από το σοκ του γρήγορου γκολ, στη συνέχεια έγινε το αφεντικό του ματς με πίεση και καλή κυκλοφορία. Στο 38' ο Μπαλτσαρέτι με διαγώνιο αριστερό σουτ μετά από σέντρα από δεξιά έφερε το ματς στα ίσα (1-1) ενώ πριν βγει το ημίχρονο, το σύνολο του Ντέλιο Ρόσι, έκανε την ανατροπή.
Ο Παστόρε με τρομερό τακουνάκι από την γωνία της περιοχής ύψωσε τη μπάλα στο υμικύκλιο για τον επερχόμενο Μιλιάτσο (!), ο οποίος έκανε το κοντρόλ, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε. Ο Νταμάτο έδειξε τη βούλα, ο Μπόβο έστησε τη μπάλα και δεν αστόχησε. Το 2-1 έμελλε να μείνει μέχρι το τέλος με τους γηπεδούχους να έχουν το έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 53' ο Ερνάντες είχε δοκάρι και στο 85' μεγάλη χαμένη ευκαιρία, ενώ η Νάπολι γλίτωσε δύο φορές χάρη στον διαιτητή, στο 52' στο καθαρό πέναλατι στο Ερνάντες από τον Κριμπάρι που δεν δόθηκε, όπως και στο πρώτο μέρος στην δεύτερη κίτρινη που δεν είδε ποτέ ο Πατσιέντζα για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπατσίνοβιτς.
Πανικός για Ευρώπη και υποβιβασμό
Νωρίτερα, η Ρόμα κέρδισε 1-0 την Κιέβο στο «Ολίμπικο» με γκολ του Σιμόνε Περότα στο 4'. Ο Ιταλός μέσος άνοιξε το σκορ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια των Τζαλορόσι, με την ομάδα του Μοντέλα να κρατάει μέχρι τέλους το προβάδισμα και να φτάνει στο -4 από την τέταρτη Λάτσιο. Αυτοκτόνησε η Ουντινέζε, η οποία αν κέρδιζε εντός την Πάρμα θα βρισκόταν σε θέση... Champions League. Οι Φριουλιάνι ηττήθηκαν τελικά 0-2 από την Πάρμα, με τον αναγεννημένο, Αμάουρι, να πετυχαίνει και τα δύο γκολ. Στα άλλα ματς, η Φιορεντίνα με δύο γκολ του Τσέρτσι πέρασε από την Σαρδηνία με 2-1 επί της Κάλιαρι, ενώ η Τσένοα σε ένα ματς με πολλά γκολ έκαμψε στο Μαράσι την αντίσταση της μαχητικής Λέτσε (4-2), με τους Φλόρο Φλόρες και Παλάσιο να βάζουν από δύο τεμάχια. Χαμός και στην ουρά, με την Σαμπντόρια μετά τις... πέτρες, να κερδίζει την υποβιβασμένη Μπάρι (0-1) με πέναλτι του Νίκολα Πότζι, ενώ τεράστιο διπλό (0-2) μέσα στο «Νταλ' Αρα» επί της Μπολόνια πήρε η νεοφώτιστη Τσεζένα.