ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

Σάββατο 17 Μαΐου 2014

Πρωταθλήτρια με... cojones!

Τι και αν από το 23' έπαιζε χωρίς τους Κόστα, Αρντά, τι και αν στο 33' βρέθηκε να χάνει με 1-0, η Ατλέτικο με γκολ του Γοδίν (49') απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Μπάρτσα και κατέκτησε τον 10ο τίτλο της ιστορίας της.
Η Ατλέτικο πήρε αυτό το πρωτάθλημα με την μαγκιά της… Με την αποφασιστικότητα της, τον τσαμπουκά της που εμφύσησε στους παίκτες ο «Τσόλο» Σιμεόνε. Και έτσι η Ατλέτικο επέστρεψε μετά από 18 χρόνια στην κορυφή της Ισπανίας, όπου είχε ανέβει το '96' με τον Μίλινκο Πάντιτς πρωταγωνιστή.
Προβάδισμα με γκολάρα Αλέξις, off Κόστα και Αρντά
Στο πρώτο 45λεπτο το ματς στο «Καμπ Νου» ήταν κακό με την Ατλέτικο ναι μεν να μπαίνει δυνατά δείχνοντας διάθεση να κάνει ενεργητικό παιχνίδι, όμως σε διάστημα πέντε λεπτών να χάνει τα αστέρια της με τραυματισμούς. Στο 18' ο Ντιέγκο Κόστα αποχώρησε πιθανώς με θλάση βάζοντας τα κλάματα στον πάγκο με δεδομένο πως αν ισχύει κάτι τέτοιο, χάνει και τον τελικό του Champions League, ενώ πέντε λεπτά αργότερα το σκηνικό επαναλήφθηκε με τον Αρντά. Στο 23' ο Τούρκος δέχθηκε μαρκάρισμα από τον Φάμπρεγας, χτύπησε στη μέση και αποχώρησε δακρύζοντας κατά την πορεία του προς τον πάγκο.
Δυο γεγονότα που άλλαξαν άρδην την εξέλιξη του ματς με δεδομένο πως η Ατλέτικο δεν μπορούσε, πλέον, να δημιουργήσει και η Μπαρτσελόνα τονωνόταν από πλευράς αυτοπεποίθησης με δεδομένο πως είχαν βγει «off» βασικά στελέχη των «ροχιμπλάνκος».
Οσο περνούσε ο χρόνος, η «Μπάρτσα» ανέβαζε στροφές. Ελεγχε το ρυθμό, την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν απειλούσε… Και στο 33' ήρθε ο Αλέξις Σάντσες με ασύλληπτο σουτ στην κλειστή γωνία του Κουρτουά να στείλει την μπάλα στο παραθυράκι και να δώσει το προβάδισμα στους «μπλαουγκράνα». Το 1-0 έμελλε να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, αν και στο τελευταίο πεντάλεπτο η Ατλέτικο προσπάθησε με κάποια στημένα να απειλήσει και να φθάσει στην ισοφάριση.
Ισοφάριση με Γοδίν, ακυρώθηκε γκολ του Μέσι
Με την έναρξη του β' ημιχρόνου, τα δεδομένα άλλαξαν… Οποιος ανέμενε ότι η Μπάρτσα θα έμπαινε δυνατά για το 2-0 διαψεύστηκε… Η Ατλέτικο μπήκε με αποφασιστικότητα και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 49' με κεφαλιά-δυναμίτη του Γοδίν σε κόρνερ του Γκάμπι και ενώ στο 46' είχε προηγηθεί το σουτ στο δεξί δοκάρι από τον Βίγια και δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης καθυστέρησε και έδωσε δικαίωμα στον Πίντο να «καθαρίσει» τη φάση.
Και αφού έγινε το 1-1, ξεκίνησε η αντεπίθεση της Μπάρτσα για το 2ο γκολ. Πλέον, το «Καμπ Νου» έγερνε με τους «μπλαουγκράνα» να φθάνουν στο γκολ με τον Μέσι στο 64', αλλά αυτό να ακυρώνεται λανθασμένα ως οφσάιντ. Κι αυτό γιατί ο Αργεντινός έγινε αποδέκτης της μπάλας από κεφαλιά παίκτη της Ατλέτικο!
Το 1-1 παρέμενε και στο 77' ο Τάτα έριξε στο ματς και τον Τσάβι αντί του Φάμπρεγας με την ελπίδα πως ο Ισπανός θα οργανώσει το παιχνίδι των «μπλαουγκράνα» και θα κάνει αυτή τη μία ασίστ που εν τέλει θα μπορούσε να κάνει τη διαφορά στο ματς. Και η αλλαγή αυτή, όμως, δεν έφερε αποτελέσματα… Η Ατλέτικο είχε κλείσει καλά τους χώρους και ήταν, πλέον, θέμα ατομικής ενέργειας και ποιότητας για το γκολ που ισοδυναμούσε με την κατάκτηση του τίτλου. Και αυτή, όμως, έλειπε... Το 1-1 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα του ματς με την Ατλέτικο να γλεντά τον τίτλο μέσα στην Βαρκελώνη με τους οπαδούς της Μπαρτσελόνα να χειροκροτούν την Ατλέτικο και τον Τσόλο Σιμεόνε.
ΣΚΟΡΕΡ: 33' Αλέξις – 49' Βίγια
ΔΟΚΑΡΙΑ: 46' Βίγια
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ματέου Λαχόζ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 5' Πικέ, 45+' Μπουσκέτς, 45+΄Μέσι, 73' Σονγκ, 90' Μαστσεράνο – 35' Γοδίν, 37' Τιάγκο, 69' Φιλίπε Λουίς, 90+' Ραούλ Γκαρσία
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πίντο, Αλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Αντριάνο, Μπουσκέτς (57' λ.τρ. Σονγκ), Φάμπρεγας (77' Τσάβι), Μέσι, Ινιέστα, Πέδρο (63' Νεϊμάρ), Αλέξις.
ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Κουρτουά, Χουάνφραν, Μιράντα, Γοδίν, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι, Τιάγκο, Κόκε, Αρντά (23' λ.τρ. Ραούλ Γκαρσία), Ντιέγκο Κόστα (18' λ.τρ. Ανδριάν, 72' Σόσα), Βίγια.