Δευτέρα 25 Απριλίου 2011

Euro-Ατλέτικο με Αγουέρο!

Με τον Αγουέρο να βάζει δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Ατλέτικο Μαδρίτης συνέτριψε 4-1 την εξαιρετικά φορμαρισμένη, Λεβάντε στο «Βιθέντε Καλδερόν» και πέρασε στην 6η θέση της Primera Division
Ο Ελίας άνοιξε το σκορ για τους Ροχιμπλάνκος στο 19' με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 1-1 αφού ο Φελίπε Καϊσέδο ισοφάρισε από τη βούλα στο 39' για την Λεβάντε, η οποία κάνει τρομερό δεύτερο γύρο στην Primera Division. Στην επανάληψη έπιασε δουλειά ο Αγουέρο, ο οποίος στο 50' έκανε με φανταστικό σουτ το 2-1 για την ομάδα του Κίκε Φλόρες και στο 70' με πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Το τελικό 4-1 στο «Βιθέντε Καλδερόν» διαμορφώθηκε με αυτογκόλ του πορτιέρο των διλοξενούμενων, Γκουστάβο Μουνούα, μετά από κεφαλιά του Ραούλ Γκαρθία από πλάγια θέση. Αυτή ήταν η 9η φετινή εντός έδρας νίκη για την Ατλέτικο, η οποία παρέμεινε για τέταρτη αγωνιστική αήττητη, ενώ ο Αγουέρο έφτασε τα 16 γκολ στο πρωτάθλημα και τα 22 σε όλες τις διοργανώσεις.
Στα άλλα ματς, απίστευτα σημαντικό διπλό, που την έβγαλε από τη ζώνη του υποβιβασμού, πέτυχε η Μάλαγα στο «Ελ Σαρδινέρο» επί της Ράθινγκ Σανταντέρ, με 1-2 με τον Ζούλιο Μπαπτίστα να σκοράρει ξανά. Ανάσα και ελπίδα για την νεοφώτιστη, Ερκουλες με το εντός 1-0 κόντρα στην Λα Κορούνια, ενώ Μαγιόρκα και Χιχόν πήραν επίσης νίκες στην έδρα τους κόντρα σε Χετάφε (2-0) και Εσπανιόλ (1-0) αντίστοιχα.